چگونه ویزای سوئد بگیریم؟

 جهت اخذ ویزای سوئد آژانس سبزینه ابتدا نسبت به تعیین وقت سفارت سوئد برای متقاضیان اقدام می نماید. جهت تعیین وقت متقاضی می بایست اطلاعات لازم را جهت تعیین وقت به کارشناسان ما ارسال نمایند. پس از ارائه مشاوره در خصوص تهیه مدارک لازم، می بایست نسبت به فراهم آوردن مدارک مورد نیاز اقدام نمود.

 
متقاضی می بایست در روز تعیین شده به همراه مدارک خود جهت انگشت نگاری به دفتر VFS گلوبال در هروی سنتر مراجعه نماید. سپس مدارک متقاضی در دفتر VFS بررسی شده، و جهت تاییدیه نهایی به سفارت سوئد ارجاع داده می شود. در صورت تأیید مدارک، برچسب ویزا در گذرنامه الصاق خواهد شد.
 
انواع ویزای سوئد
انواع ویزای سوئد به دو دسته ویزاهای کوتاه مدت و بلند مدت تقسیم می شود، که در ادامه به معرفی هر یک از آنان خواهیم پرداخت.
 
ویزای کوتاه مدت سوئد
ویزای کوتاه مدت سوئد به دسته ای از ویزاها می گویند که مدت اعتبار آن (Visa Validity) تا سقف 6 ماه و مدت مجاز اقامت آن (Duration of Stay) تا سقف 3 ماه صادر گردد. در ادامه به معرفی هر یک از ویزاهای کوتاه مدت سوئد خواهیم پرداخت.
 
ویزای توریستی سوئد
ویزای توریستی سوئد یا ویزای نوع C سوئد به نوعی از ویزا اطلاق می گردد که جهت اهداف گردشگری، ملاقات خانواده و دوستان و درمان کوتاه مدت اخذ می گردد. مدت اعتبار ویزای توریستی سوئد تا سقف 6 ماه و مدت مجاز اقامت آن تا سقف 3 ماه صادر می گردد. البته به علت سختگیری سفارت سوئد، امروزه مدت اعتبار و مدت مجاز اقامت برای ایرانیان به مدت کمتری صادر می گردد.
 
چنانچه متقاضی از شرایط مناسب، از جمله سابقه سفر مناسب، و مدارک کامل، خصوصاً تمکن و گردش مالی مناسب، برخوردار باشد، به ایشان ویزای سوئد مولتی تعلق خواهد گرفت. مدت اعتبار ویزای سوئد مولتی تا سقف 2 سال و مدت مجاز اقامت آن تا سقف 90 روز صادر می گردد.
 
ویزای شینگن سوئد
ویزای شینگن سوئد در واقع همان ویزای شینگن می باشد که شامل سه نوع A، B، C و D می باشد. ویزای نوع A سوئد همان ویزای ترانزیت می باشد که به منظور توقف و تعویض پرواز در فرودگاه اخذ می گردد. ویزای نوع B سوئد نیز ویزای ترانزیت 5 روزه می باشد، که بیشتر جهت عبور از کشورهای شینگن (مانند سفر زمینی از ایران به انگلیس) اخذ می گردد. ویزا نوع C سوئد در واقع همان Sweden Visitor Visa می باشد که جهت اهداف گردشگری، ملاقات و درمان اخذ می گردد. دارنده این نوع از ویزا بدون مجوز، اجازه تحصیل و یا کار در سوئد ندارد. ویزای نوع D سوئد یا ویزای ملی سوئد به نوعی از ویزا گفته می شود که جهت اهداف تحصیلی و یا کاری به مدت بیش از 90 روز اخذ می گردد.
 
ویزای تحصیلی سوئد
ویزای تحصیلی سوئد به نوعی از ویزا گفته می شود که جهت تحصیل در سوئد اخذ می گردد. جهت اخذ ویزای تحصیلی سوئد می بایست ابتدا نسبت به دریافت دعوتنامه تحصیلی از سوئد اقدام شود. این نوع از ویزا می تواند برای تحصیلات در مدرسه، دانشگاه یا یک دوره کوتاه مدت اخذ گردد. ویزا تحصیلی سوئد با توجه به مدت تحصیل به دو صورت کوتاه مدت و بلند مدت صادر می گردد.
 
ویزای ازدواج سوئد
ویزای ازدواج سوئد به نوعی از ویزا اطلاق می گردد که جهت دریافت اقامت سوئد از طریق ازدواج اخذ می گردد. جهت اخذ ویزای ازدواج سوئد می بایست ابتدا مراحل اداری مربوط به ازدواج یک بار در ایران و یک بار در سوئد طی شود. پس از ورود به سوئد، می بایست نسبت به دریافت مجوز اقامت سوئد اقدام شود.
 
ویزای کاری سوئد
ویزای کاری سوئد به نوعی از ویزا گقته می شود که جهت کار در سوئد (Work) اخذ می گردد. جهت اخذ ویزای کاری سوئد می بایست نسبت به دریافت دعوتنامه کاری از سوئد اقدام شود. این نوع از ویزا تنها به افراد استثناء و متخصص تعلق می گردد، و تنها در صورتی امکان پذیر می باشد که نیروی مورد نظر پس از آگهی استخدام در سوئد و دیگر کشورهای اروپایی یافت نشود.
 
ویزای تجاری سوئد
ویزای تجاری سوئد به نوعی از ویزا اطلاق می گردد که جهت اهداف تجاری (Business)، مانند شرکت در یک جلسه یا عقد قرارداد، اخذ می گردد. جهت اخذ ویزای تجاری سوئد می بایست نسبت به دریافت دعوتنامه تجاری از سوئد اقدام نمود. ارائه مدارکی که نشان دهنده همکاری بین شرکت ایرانی و شرکت سوئدی باشد الزامی می باشد.
 
ویزای اقامت دائم سوئد
ویزای اقامت دائم سوئد در واقع همان اقامت دائم سوئد می باشد که از طرق مختلفی قابل دریافت می باشد. جهت دریافت اقامت سوئد می توان از طریق ازدواج، سرمایه گذاری، تحصیل یا پناهندگی اقدام نمود. ترجمه اقامت دائم سوئد Sweden Permanent Residency می باشد.
 
ویزای ترانزیت فرودگاهی سوئد
ویزای ترانزیت فرودگاهی سوئد همان ویزای نوع A سوئد می باشد که جهت توقف در فرودگاه به منظور تعویض پرواز اخذ می گردد. دارنده ویزای نوع A اجازه خروج از فرودگاه نخواهد داشت.
 
ویزای ملاقات خانواده و دوستان سوئد
ویزای ملاقات خانواده و دوستان سوئد به نوعی از ویزا گفته می شود که جهت بازدید از خانواده در سوئد اخذ می گردد. جهت اخذ ویزای ملاقات خانواده و دوستان سوئد می بایست ابتدا نسبت به دریافت دعوتنامه از سوئد اقدام نموده، و سپس نسبت به اخذ ویزای نوع C سوئد ( Sweden Visitor Visa ) اقدام نمود.
 
شرایط اخذ ویزای سوئد چگونه است؟
 
شرایط اخذ ویزای سوئد به معنی شرایط متقاضی از جمله سن، تأهل و سابقه سفر و مدارک مورد نیاز جهت اخذ ویزای سوئد می باشد. چنانچه متقاضی از مدارک و شرایط مناسب برخوردار باشد، اخذ ویزای سوئد تضمینی خواهد شد.
 
منبع: سبزینه