چگونه ویزای اتریش بگیریم؟

 جهت اخذ ویزا اتریش می بایست ابتدا نسبت به تعیین وقت سفارت اتریش (وقت VFS اتریش) به صورت آنلاین از طریق سایت VFS اتریش اقدام نمود. جهت تعیین وقت می بایست اطلاعات هویتی و نوع ویزای درخواستی در سایت درج شود.

 
پس از تعیین شدن وقت سفارت می بایست مدارک مورد نیاز را تهیه و به زبان آلمانی ترجمه نموده، و در روز وقت سفارت جهت تحویل مدارک و انجام انگشت نگاری به شرکت VFS Global تهران واقع در میدان هروی مراجعه نمود.
 
مدارک متقاضی در شرکت VFS گلوبال تهران بررسی شده، و سپس جهت تاییدیه ویزای اتریش به سفارت اتریش ارجاع داده می شود. چنانچه ویزای اتریش مورد تایید و قبول سفارت اتریش قرار گیرد، گذرنامه به همراه برچسب ویزای اتریش آماده تحویل خواهد بود. انجام پروسه بررسی مدارک تا زمان اعلام جواب ویزای اتریش بسته به میزان شلوغی و تقاضا متفاوت می باشد. در حال حاضر این پروسه حدود 2 هفته به طول می انجامد. 
 
اخذ ویزای شینگن اتریش تضمینی
 
انواع ویزای اتریش
انواع ویزای اتریش در دو دسته کوتاه مدت و بلند مدت تقسیم می شود، که در ادامه به معرفی هر یک از آن ها خواهیم پرداخت.
 
 
ویزای کوتاه مدت اتریش
ویزای کوتاه مدت اتریش به دسته ای از ویزاها اطلاق می گردد که مدت مجاز اقامت آن (Duration of Stay) بیش از 90 روز نباشد. این دسته از ویزاها شامل گروه ویزاهای نوع A، B و C اتریش می شود، که دارای قوانین یکسان با دیگر کشورهای شینگن می باشد. ویزای نوع A اتریش جهت ترانزیت فرودگاهی، ویزای نوع B اتریش جهت ترانزیت زمینی 5 روزه و ویزای نوع C اتریش جهت اهداف گردشگری، بازدید از خانواده و درمان کوتاه مدت اخذ می گردد. ویزای بلند مدت اتریش به ویزای نوع D اتریش ( ویزای ملی اتریش ) گفته می شود، که جهت اهداف تحصیلی و کاری بلند مدت اخذ می گردد. مدت مجاز اقامت این نوع از ویزا بیش از 90 روز می باشد. در ادامه به معرفی هر یک از انواع ویزا اتریش خواهیم پرداخت.
 
ویزای توریستی اتریش
ویزای توریستی اتریش یا ویزای نوع C اتریش به نوعی از ویزا گفته می شود که جهت اهداف گردشگری، بازدید از خانواده و گاهاً درمان کوتاه مدت اخذ می گردد.
 
ویزای توریستی اتریش بدون دعوتنامه
ویزای توریستی اتریش بدون دعوتنامه حتماً می بایست به همراه واچر رزرو هتل اخذ گردد. چنانچه متقاضی از شرایط و مدارک مناسب (خصوصاً گردش حساب و تمکن مالی مناسب) برخوردار باشد، نیازی به دریافت دعوتنامه از اتریش نمی باشد.
 
ویزای توریستی اتریش با دعوتنامه
ویزای توریستی اتریش با دعوتنامه بسته به اعتبار و ارزش دعوتنامه و شرایط متقاضی می تواند در شانس ویزا شدن اتریش تأثیرگذار باشد. به عنوان مثال درصد ریجکتی ویزای اتریش برای متقاضی جوان با دعوتنامه از خانواده در اتریش بالا می باشد. به این علت که این نوع دعوتنامه نشان دهنده وابستگی و پیوندهای خانوادگی در اتریش می باشد، و باعث مشکوک شدن افسر ویزا به عدم بازگشت متقاضی جوان می شود.
 
چنانچه دعوتنامه از طرف فردی در اتریش برای والدین خود باشد، درصد احتمال ویزا شدن اتریش افزایش می یابد. دعوتنامه های بزینسی و کنفرانسی از ارزش و اعتبار بسیار بالایی برخوردار هستند. بنابراین، دعوتنامه ها گاهاً تأثیرگذار، و گاهاً نتیجه عکس دارند.
 
توصیه می شود پیس از اقدام برای ویزای اتریش، ابتدا از مشاوره کارشناسان آژانس سبزینه بهره مند شوید.
 
ویزای شینگن اتریش
ویزای شینگن اتریش در واقع همان ویزای اتریش می باشد، که شامل 4 گروه A، B، C و D می شود. قوانین ویزاهای شینگن همگی با هم یکسان است، و تنها تفاوت بین آن ها در سختگیری ویزا شدن، برخی مدارک لازم، قوانین ترجمه مدارک و مصاحبه، قوانین تحصیل، کار و اقامت و دیگر شرایط خاص می باشد. دارنده ویزای شینگن می تواند به هر کشوری در حوزه شینگن سفر نماید، ولی ورود اول وی حتما می بایست به کشور صادر کننده ویزا باشد.
 
ویزای تحصیلی اتریش
ویزای تحصیلی اتریش به نوعی از ویزا گقته می شود که جهت تحصیل در اتریش اخذ می گردد. جهت اخذ ویزای تحصیلی اتریش می بایست ابتدا نسبت به دریافت دعوتنامه تحصیلی از اتریش اقدام نمود. ارائه مدارکی که نشان دهنده توانایی تأمین هزینه های تحصیل و زندگی الزامی می باشد. ویزای تحصیلی می تواند بسته به نوع دوره آموزشی از دو نوع کوتاه مدت (کمتر از 90 روز) و بلند مدت (بیش از 90 روز) باشد. جهت تحصیل در اتریش به مدت بیش از 90 روز می بایست نسبت به دریافت ویزای ملی اتریش ( ویزای نوع D اتریش ) و مجوز اقامت اتریش اقدام نمود. برخی از مراحل اداری در تهران، و برخی دیگر در اتریش انجام می پذیرد.
 
ویزای ازدواج اتریش
ویزای ازدواج اتریش به ویزای گفته می شود که جهت اقامت در اتریش از طریق ازدواج اخذ می گردد. جهت اخذ ویزای ازدواج اتریش می بایست ابتدا یک بار در ایران با یک فرد اتریشی ازدواج کرده، و پس از طی شدن مراحل اداری در سفارت یا کنسولگری اتریش در تهران و اخذ ویزای این کشور، به خاک اتریش ورود کرده و مراحل اداری ازدواج نیز در اتریش طی شود. لازم به ذکر می باشد پس از ورود به کشور اتریش، می بایست نسبت به انجام مراحل اداری مربوط به اخذ مجوز اقامت موقت اتریش اقدام نمود. زوجین می بایست به مدت 5 سال با یکدیگر در اتریش زندگی کرده، و پس از آن نسبت به اخذ مجوز اقامت دائم اتریش و گرفتن تابعیت اتریش اقدام نمایند.
 
ویزای کاری اتریش
ویزای کاری اتریش به نوعی از ویزا اطلاق می گردد که جهت کار در اتریش (Work) اخذ می گردد. جهت اخذ ویزای کاری اتریش می بایست ابتدا نسبت به دریافت دعوتنامه کاری از اتریش اقدام نمود. کار در اتریش تنها مختص افراد استثنائی و متخصص است، و تنها در صورتی امکان پذیر است که نیروی مورد نظر پس از آگهی استخدام در اتریش و دیگر کشورهای شینگن یافت نشود.
 
ویزای تجاری اتریش
ویزای تجاری اتریش به نوعی از ویزا گفته می شود که جهت اهداف تجاری (Business) اخذ می گردد. این اهداف می تواند شامل شرکت در یک جلسه و یا عقد قرارداد باشد. جهت اخذ ویزای تجاری اتریش می بایست ابتدا نسبت به دریافت دعوتنامه تجاری از اتریش اقدام نموده، و سپس مدارکی که نشان دهنده همکاری فی مابین شرکت ایرانی و شرکت اتریشی باشد ارائه نمود.
 
ویزای اقامت دائم اتریش
ویزای اقامت دائم اتریش در واقع همان مجوز اقامت دائم اتریش یا شهروندی اتریش می باشد. جهت اخذ اقامت دائم اتریش می توان از طرق تحصیلی، ازدواج یا سرمایه گذاری اقدام نمود.
 
ویزای ترانزیت فرودگاهی اتریش
ویزای ترانزیت فرودگاهی اتریش یا ویزای نوع A اتریش به نوعی از ویزا گفته می شود که جهت ترانزیت و توقف در فرودگاه اتریش به منظور تعویض پرواز اخذ می گردد. دارنده این نوع از ویزا اجازه خروج از فرودگاه نخواهد داشت.
 
ویزای ملاقات خانواده و دوستان اتریش
ویزای ملاقات خانواده و دوستان اتریش به نوعی از ویزا اطلاق می گردد که جهت بازدید از خانواده در اتریش اخذ می گردد. جهت اخذ ویزای بازدید خانواده و دوستان اتریش می بایست ابتدا نسبت به دریافت دعوتنامه از اتریش ( دعوتنامه Family از اتریش ) اقدام نموده، و سپس نسبت به اخذ ویزای نوع C اتریش ( Austria Visitor Visa ) اقدام نمود.
 
منبع: سبزینه