مناطق دیدنی شیراز

شیراز، شهر ادبیات و باغ‌های ایرانی است. جاذبه های گردشگری شیراز، هر ساله در تمام فصول گردشگران داخلی و خارجی زیادی را به مسافرت به این شهر می‌کشاند. پیش از عازم شدن به سمت شیراز، بهتر است با اماکن تاریخی شیراز و جاهای دیدنی شیراز آشنا شوید تا در طول سفرتان از آن‌ها دیدن کنید.
 
تخت جمشید
 
تخت جمشید یکی از اماکن تاریخی شیراز است که در نزدیکی شهرستان مرودشت، در ۵۷ کیلومتری شیراز قرار دارد. این بنا به دستور داریوش، شاه هخامنشی، بنا شد و کتیبه داریوش بر دیوار جنونی تخت جمشید، از جاهای دیدنی شیراز است. نام اصلی تخت جمشید «پارسه» است و اروپاییان به آن «پرسپولیس» می‌گویند که به معنی شهر پارسیان است. قدمت بنای تخت جمشید به ۲۵۰۰ سال پیش می‌رسد و داستان از بین رفتن این بنا به دست اسکندر مقدونی،  تخت جمشید را به یکی از جاذبه های گردشگری شیراز تبدیل کرده است. سرستون‌ها و دیوارهای به جام انده از این بنا، از جاهای دیدنی شیراز است که توریست‌ها را به تخت جمشید می‌کشاند.
 
پاسارگاد
 
مجموعه باستانی  پاسارگاد از جاذبه های گردشگری و دیدنی شیراز و یادگاری از دوره هخامنشی است و در شهرستان پاسارگاد در ۱۳۰ کیلومتری شمال شهر شیراز قرار دارد. مجموعه پاسارگارد که از جاذبه های دیدنی شیراز به حساب می‌آید، شامل مقبره کوروش، کاخ اختصاصی، باغ پادشاهی، مسجد پاسارگاد، دو کوشک، آرامگاه کمبوجیه، کاخ دروازه، آب‌نماهای باغ شاهی و کاروانسرای مظفری می‌شود. دشت پاسارگاد یکی از اماکن تاریخی شیراز است و قدمت آن به دوران پارینه سنگی بازمی‌گردد.
 
ارگ کریم خانی
 
حکومت کریم خان زند بر شیراز، بناهایی از او به یادگار گذاشت که به نام مجموعه زندیه معروف است. ارگ کریم‌خانی یکی از مهم‌ترین جاهای دیدنی شیراز و از بناهایی است که از دوره حکومت خاندان زند در شیراز به جای مانده است و به یکی از جاذبه های گردشگری شیراز تبدیل شده است.
ساختمان ارگ کریم خانی شبیه به یک ذوزنقه ناقص است و یکی از جاذبه های گردشگری شیراز، مغازه‌هایی است که به شکل سنتی در فضای بیرونی ارگ ایجاد شده‌اند. با وجود آنکه بخشی از نقاشی‌ها و کاشی‌کاری‌های ارگ کریم‌خان از بین رفته‌اند، ارگ کریم‌خانی از اماکن تاریخی شیراز و از جاذبه های گردشگری شیراز است و هر روزه تعداد زیادی بازدیدکننده دارد. حمام ارگ کریم خان نیز یکی از جاهای دیدنی شیراز است که مانند حمام‌های سنتی، از خزینه، نورخانه، سربینه و… تشکیل شده است و برای علاقه‌مندان به معماری سنتی، جالب است.
 
بازار وکیل
 
بازار وکیل بخشی از مجموعه تاریخی گردشگری وکیل شیراز و از اماکن تاریخی شیراز است که در دوره زندیه ساخته شده است. بازار وکیل یکی از جاذبه های گردشگری شیراز است که یادگاری از دوران حکومت خاندان زندیه است. بازار وکیل شیراز یکی از قدیمی‌ترین بازارهای ایران و از جاهای دیدنی شیراز است که دو بخش سنتی و بازار روز دارد. از جاذبه های گردشگری شیراز، گشت زدن در بازار وکیل و خرید ادویه‌جات و صنایع دستی همچون خاتم است. حجره‌های بازار وکیل، یکی از جاذبه های گردشگری شیراز است که توجه توریست‌ها را به خود جلب می‌کند و سوژه عکس آن‌ها می‌شود. قسمت‌های مختلف بازار وکیل، بر اساس کاری که در آن انجام می‌شده است، نام‌گذاری شده است؛ مثلا بازار بلورفروشان، بازار خیاط‌ها، بازار کلاهدوز‌ها، بازار شمشیرگرها و… .
یکی از جاهای دیدنی شیراز، سرای مشیر در بازار وکیل است که با حوضچه‌ای بزرگ در وسط حیاطش، از توریست‌ها و گردشگران دعوت می‌کند تا لب حوضچه بنشینند و عرقیجات مخصوص شیراز را میل کنند.
 
 
 
همچنین در صورتی که میخواهید به این شهر سفر کنید : لیست قیمت های باورنکردنی اقامت در هتل ها با تخفیف ویژه جهانگردی ایران را اینجا مشاهده کنید : 
 
حمام وکیل
 
حمام وکیل که در مجموعه وکیل و در مجاورت بازار وکیل بنا شده است، یکی از جاذبه های گردشگری شیراز است که به خاطر نقوش آهکی حک شده بر سقف و دیواره‌هایش معروف است. حمام وکیل نشان‌دهنده پیشرفت معماری در دوره زندیه است و با تصاویر اساطیری و مذهبی و حماسی، زینت داده شده است. نقوش حک شده بر در و دیواره‌های حمام وکیل، یکی از جاذبه های گردشگری شیراز است که باعث ثبت این بنای تاریخی در فهرست آثار ملی ایران شده است. این بنا در دوره پهلوی بازسازی شده است و قسمت ورودی حمام که هشت ضلعی است، در این دوره به حمام وکیل اضافه شده است. در دوره پهلوی، قسمت ورودی این حمام به زورخانه تبدیل شد و برخی بخش‌های حمام وکیل شیراز دچار تغییر گشت. جالب است بدانید حمام وکیل دو بخش عمومی و خصوصی داشته است که به آن شاه‌نشین گفته می‌شده است.
حمام وکیل به مدت چند سال تغییر کاربری به رستوران وکیل پیدا کرده بود و یکی از جاذبه های گردشگری شیراز در زمینه غذا محسوب می‌شد.
 
حافظیه
 
آرامگاه شاعر نامدار ایرانی، خواجه حافظ شیرازی (لسان الغیب) در شیراز «حافظیه» نام دارد که یکی از جاهای دیدنی شیراز است و در نزدیکی دروازه قران واقع شده است. حافظیه در گذشته مجموعه قبرستان  در نزدیکی دروازه قرآن بوده است و امروزه تغییر زیادی کرده است، یکی از اماکن تاریخی شیراز است و به یکی از جاهای دیدنی شیراز مشهور شده است. طرح کنونی آرامگاه حافظ را طراح فرانسوی، آندره گدار، به سبک معماری دوره زندیه، انجام داده است.
حافظیه در مناسبت‌هایی مانند سال تحویل، مشاقان زیادی را به خود فرامی‌خواند و مراسم تحویل سال در حافظیه، یکی از جاذبه های گردشگری شیراز است. بخش شمالی آرامگاه حافظیه که مقبره حافظ در ان قرار دارد، از نظر نمادشناسی، نماینده دنیای ملکوت است و هشت ستون گنبد بالای مقبره حافظ، نمادی از هشت در بهشت دانسته می‌شود. تفال زدن به حافظ از آداب بازدید از مقبره این شاعر بزرگ است. فروشگاه سنتی حافظیه، از جاهای دیدنی شیراز است.