شرایط اخذ ویزای شینگن چیست؟

 شرایط اخذ ویزای شینگن به عوامل مختلفی از جمله نوع مدارکی که متقاضی می تواند ارائه دهد، شغل، سن، تأهل و سابقه سفر بستگی دارد. بنابراین شانس ویزای شینگن برای هر شخص متفاوت است. علیرغم قوانین نسبتا یکسان میان کشورهای عضو شینگن، گاهی قوانین اخذ ویزای شینگن از کشور تا کشور دیگر کمی متفاوت می شود. میزان سختگیری نیز بنا بر جریانات کشور ما و کنترل مهاجرت از فصلی تا فصل دیگر مدام در حال تغییر است. با توجه به فعالیت روزمره آژانس سبزینه در عرصه خدمات ویزا، کارشناسان اجرائی این شرکت با آگاهی به روز نسبت به قوانین و سختگیری کشورهای مختلف شینگن، مدارک متقاضی را بررسی و بهترین انتخاب و کشور را پیش روی وی می گذارند. مدارک باید بدون نقص و ایراد تهیه و به آژانس سبزینه تحویل داده شود تا شانس گرفتن ویزای شینگن به صد برسد.

 
 
انواع ویزای شینگن برای ایرانیان
انواع ویزای شنگن برای ایرانیان می تواند با توجه به هدف سفر متقاضی متفاوت باشد. به عبارتی هدف از سفر می تواند تور گردشگری ، سفر کاری و تجاری ، و یا یک توقف و ترانزیت چند ساعته باشد که تعیین کننده نوع، اعتبار و مدت اقامت ویزای شینگن خواهد بود. در ذیل به معرفی انواع ویزای شنگن می پردازیم:
 
ویزای عادی شینگن (USV)
ویزای عادی شینگن (USV) که مخفف Uniform Schengen Visa است همان ویزای شینگن توریستی است که متقاضی می تواند در بازه زمانی 6 ماهه به مدت 90 روز در کشورهای شینگن اقامت داشته باشد. این ویزا خود به 3 نوع A ، B ، و C تقسیم می شود که در ذیل به آن ها اشاره شده است:
 
ویزای نوع A
ویزای نوع A ویزای ترانزیت یا ویزای توقف در فرودگاه به منظور تعویض پرواز به کشوری خارج از حوزه شینگن است. در این نوع ویزا فرد اجازه خروج از فرودگاه را ندارد.
 
ویزای نوع B
ویزای نوع B نیز ویزای ترانزیت است، با این تفاوت که مسافر اجازه خروج از فرودگاه را دارد. این ویزای شینگن بیشتر برای عبور و تردد مسافر با خودرو، قطار یا مخلوط آن با هواپیما استفاده می شود، زیرا در این نوع ویزای شینگن مسافر اجازه عبور از کشورهای مختلف شینگن تا 5 روز را دارد. به عنوان مثال، شخصی قصد سفر به انگلیس به صورت زمینی دارد، این شخص بایستی ویزای نوع B را تهیه، و از کشورهای شینگن عبور، و ظرف مدت 5 روز از حوزه شنگن خارج شود.
 
ویزای نوع C
ویزای نوع C در واقع همان ویزای توریستی شینگن است که آژانس هواپیمایی سبزینه برای مسافران خود اقدام می نماید. در این نوع ویزا شخص اجازه بازدید از هر تعداد کشور شینگن در مدت زمان مشخص شده در ویزا را دارد. این نوع ویزا به سه نوع زیر مجموعه تقسیم می شود که عبارتند از:
 
ویزای یکبار ورود شینگن (ویزای سینگل)
ویزای سینگل شینگن یا ویزای یکبار ورود شینگن نوعی از ویزای نوع C است که فرد تنها اجازه یک بار ورود به حوزه شینگن را دارد، و به محض خروج از این حوزه ویزا انقضا می شود. در این نوع ویزا فرد اجازه بازدید از هر کشور شینگن را در مدت اقامت مشخص شده دارد ولی به محض خروج از حوزه شنگن، ویزای او حتی اگر دارای اعتبار باشد انقضا و باطل می شود.
 
ویزای دوبار ورود شینگن
ویزای دوبار ورود شینگن ویزایی است که فرد اجازه ورود و بازدید از هر تعداد کشورهای شینگن را دارد، و طبق زمان هایی که مشخص شده است می تواند 2 بار از حوزه شینگن بازدید و خروج کند. ویزای مسافر پس از خروج دوم وی از منطقه شینگن انقضا و باطل خواهد شد.
 
ویزای ملی شینگن
ویزای ملی شینگن همان ویزای نوع D است، که برای اشخاصی صادر می گردد که به دلایل کاری، تحصیلی، درمانی یا هدفی معین نیاز به اقامت کوتاه مدت دارند. این نوع ویزا تا سقف مدت اقامت 2 سال صادر می گردد، ولی بیشتر شاهد صدور آن به مدت اقامت 6 ماهه و یک ساله بوده ایم که قابل تمدید نیز می باشد. ویزای ملی شینگن برای ورزشکاران، هنرمندان، بیماران، دانشجویان بین الملل یا متخصصان (جهت تحصیل، انجام پروژه یا تحقیقات) صادر می گردد. این نوع ویزا با توجه به هدف از سفر به 2 نوع یکبار ورود (سینگل) و چند بار ورود (مولتی) صادر می گردد که در ذیل به معرفی هر یک می پردازیم:
 
ویزای نوع D شینگن سینگل
ویزای نوع D شینگن سینگل (یکبار ورود) همانطور که از اسمش پیدا است ویزایی است که برای مدت مشخصی (معمولا یک سال) صادر می گردد، و مسافر تنها اجازه یک بار ورود را به همان کشور صادر کننده ویزا دارد، و به محض ترک آن کشور ویزای وی انقضا و ابطال می گردد.
 
ویزای نوع D شینگن مولتی
ویزای نوع D شینگن مولتی (چندبار ورود) ویزایی است که شخص اجازه بازدید از هر کشور شینگن را دارد، و در بازه زمانی مشخص شده به هر میزان می تواند از حوزه شینگن خارج و دوباره ورود کند.
 
چگونه ویزای شینگن بگیریم؟
اولین قدم برای اخذ ویزای شینگن گرفتن وقت سفارت و سپس تکمیل فرم ویزای شینگن است. برخی کشورهای شینگن قابلیت تکمیل فرم درخواست ویزای شینگن را به صورت آنلاین در سایت سفارت خود دارند، ولی برای برخی دیگر متقاضی بایستی فرم ویزای شینگن را دانلود و آن را با دقت تکمیل نموده، و سپس جهت وقت سفارت اقدام نماید. توجه فرمایید مدارک باید بی نقص باشد، و همانطور تهیه گردد که مد نظر سفارت مورد نظر است. فرم ویزای شینگن نیز بایستی با دقت و بی نقص تکمیل گردد. اگر بخواهیم شما را قدم به قدم رانمایی کرده باشیم، بایستی طبق مراحل زیر اقدام بفرمایید:
 
 
مراحل درخواست ویزای شینگن
بررسی مدارک متقاضی توسط کارشناسان آژانس هواپیمایی سبزینه
عقد قرارداد با آژانس هواپیمایی سبزینه، و راهنمایی متقاضی جهت چگونگی تهیه مدارک به صورت تاثیرگذار (خصوصا مشاوره جهت چگونگی انجام تراکنش ها و تهیه گردش حساب بانکی ، و…)
تکمیل فرم ویزای شینگن و وقت سفارت توسط کارشناسان آژانس سبزینه
بررسی و تحلیل مجدد مدارک متقاضی پس از ترجمه و اصلاح نواقص آن
همراهی متقاضی در روز وقت سفارت، آموزش بایدها و نبایدها و ارائه توصیه های لازم به متقاضی قبل از ورود به سفارت و انجام انگشت نگاری، مصاحبه و ارائه مدارک به افسر سفارت
 
منبع: سبزینه