راهنمای جامع اخذ ویزای اسپانیا توریستی

 ویزای شینگن اسپانیا

شما از سال 1995 می توانید برای درخواست ویزای شینگن اسپانیا اقدام نمایید یعنی زمانی که کشور اسپانیا به عنوان کشور عضو اتحادیه اروپا به عضویت کشور های منطقه شینگن در آمد. طبق آمار موجود در سال 2017، کشور اسپانیا 1456906 ویزای شینگن از مجموع 1624276 پرونده ویزای شینگن در کنسولگری و سفارت خانه های اسپانیا موجود در سراسر دنیا صادر کرده است. این بدین معناست که میزان رد شدن ویزای شینگن (ریجکت شدن ویزا) کشور اسپانیا تا سال 2017 حدود 8.27 درصد بوده است. 
 
چگونه ویزای اسپانیا بگیریم؟
ویزای شینگن اسپانیا را از طریق کنسولگری یا سفارت اسپانیا و همین طور از طریق مرکز خدمات ویزای BLS می توانید اقدام نمایید و دارنده ویزای شینگنی که توسط کنسولگری اسپانیا صادر شده است امکان سفر به 24 کشور عضو منطقه شینگن را دارد. در صورتی که درخواست کننده ویزای شینگن از طریق سفارت اسپانیا، قصد سفر به کشور های دیگر منطقه شینگن را دارد باید کشور اسپانیا به عنوان مقصد اصلی او باشد و همچنین اولین کشوری که دارنده ویزای شینگن اسپانیا از طریق آن وارد منطقه شینگن می شود اسپانیا باشد و یا این که بیشترین روز های سفر خود را باید در کشور اسپانیا بگذراند، در این شرایط می توانید برای ویزای شینگن اسپانیا از طریق سفارت اسپانیا و یا مرکز خدمات ویزای اسپانیا اقدام نمایید.
 
انواع ویزای شینگن اسپانیا برای ایرانیان 
ویزا های متفاوتی با توجه به هدف شما از سفر به اسپانیا وجود دارد که از این میان می توان به ویزای توریستی، ویزای تحصیلی، ویزای کاری، ویزای ترانزیت و ... اشاره کرد. ویزای شینگن در کل به دو صورت تقسیم بندی می شوند: اولین دسته بندی بر اساس A,B,Cو D و دومین دسته بندی بر اساس هدف از سفر است. در زیر انواع ویزای شینگن اسپانیا بر اساس هدف از سفر توضیح داده شده است:
 
-    ویزای توریستی شینگن اسپانیا (با دعوتنامه و بدون دعوتنامه):
یکی از مرسوم ترین انواع ویزا های شینگن اسپانیا، ویزای توریستی اسپانیا است که شامل ویزای توریستی اسپانیا بدون دعوتنامه و ویزای توریستی اسپانیا با دعوتنامه می شود. یکی از دلایلی که مردم به منطقه شینگن سفر می کنند بازدید از اقوام و دوستان است که برای دعوت شما به این کشور، دوستان یا آشنایانتان باید نامه ای را برای شما به سفارت اسپانیا بنویسند. در این نامه باید نسبت شما با شخص دعوت کننده، مدت زمانی که شما قصد بازدید دارید به همراه اطلاعات درخواستی دیگر قید شود. دعوتنامه به عنوان یک سند پشتیبان برای ویزای شما محسوب می شود بنابراین باید رابطه شما با شخص دعوت کننده اثبات شود و همچنین هدف از سفر، مدت بازدید و وضعیت مالی خود را به طور دقیق بیان نمایید. اطلاعات مورد نیاز موجود در دعوتنامه این موارد را در بر می گیرد: نام سفارت، اطلاعات تماس سفارت (شماره تلفن و آدرس)، اسم شخص دعوت کننده، وضعیت اقامت شخص دعوت کننده در کشور اسپانیا، اطلاعات تماس شخص دعوت کننده (شماره تلفن، آدرس محل کار و سکونت و ایمیل)، نام متقاضی ویزا، شماره گذرنامه متقاضی، رابطه او با شخص دعوت کننده، تاریخ سفر، برنامه سفر، هدف از سفر، امضای شخص دعوت کننده و ضمیمه اسناد و مدارک لازم مانند کپی پاسپورت دعوت کننده، مدرک اقامت، کپی کارت شناسایی و مدرکی که اثبات کننده رابطه او با متقاضی ویزا و تأمین محل اقامت متقاضی، فیش حقوقی دعوت کننده و اثبات بازگشت مقاضی به کشور خود. داشتن دعوتنامه به معنای دریافت تضمینی ویزای شینگن نیست بلکه به عنوان یک مزیت مثبت محسوب می شود و بقیه مدارک لازم برای ویزای توریستی اسپانیا با دعوتنامه مانند ویزای توریستی اسپانیا بدون دعوتنامه است.
 
ویزای شینگن اسپانیا
 
-    ویزای ترانزیت شینگن اسپانیا:
ویزای ترانزیت شینگن اسپانیا و یا ویزای نوع A شینگن، سندی است که توسط کشور اسپانیا صادر می شود و هدف از آن تسهیل سفر برای اتباع غیر اروپایی است که مقصد آن ها کشوری غیر شینگن است اما مجبور هستند در یکی از فرودگاه های اسپانیا فرود بیایند و پرواز خود را تغییر دهند. ویزای ترانزیت شینگن اسپانیا تنها 24 ساعت اعتبار دارد و فقط برای منطقه ترانزیت فرودگاه بین المللی اسپانیا است. اگر شما نیاز به ترک منطقه ترانزیت فرودگاه را دارید و یا بیش از یک روز در آن جا بمانید باید درخواست ویزای استاندارد شینگن را کنید.
 
-    ویزای تجاری شینگن اسپانیا:
ویزای تجاری شینگن اسپانیا، نوعی ویزای شینگن است که برای تاجران و بازرگانانی که قصد تجارت در منطقه شینگن را دارند توسط کشور اسپانیا صادر می شود. ویزای تجاری شینگن معمولا برای مدت 90 روز صادر می شود. 
 
-    ویزای کاری شینگن اسپانیا:
هیچ گونه ویزای کاری شینگن وجود ندارد و تنها در صورتی می توانید در کشور های شینگن مشغول به کار شوید که ویزای نوع D ملی را تقاضا نمایید که توسط کشور اسپانیا برای شما صادر شده باشد. اگر مأموریت شما از 90 روز بیشتر تجاوز نمی کند، شما نیاز به اخذ ویزای اقامت کوتاه مدت دارید که توسط کارفرمای شما درخواست شده است و باید قبل از تاریخ انقضای درج شده در ویزایتان، کشور اسپانیا را ترک نمایید. در صورتی که مأموریت شما بیش از 90 روز طول می کشد، شما باید برای ویزای کار طولانی مدت نوع D را درخواست کنید.
 
-    ویزای شینگن تحصیلی اسپانیا:
اگر شما به دنبال تحصیل در اسپانیا برای دوره ای کمتر از سه ماه هستید شما باید برای ویزای شینگن استاندارد تقاضا بدهید که به شما امکان سفر به کشور های دیگر عضو شینگن را می دهد. در صورتی که قصد دارید مدت بیشتری تحصیل کنید، باید از سفارت اسپانیا، برای ویزای ملی دانشجویی طولانی مدت اقدام نمایید.
 
-    ویزای پزشکی شینگن اسپانیا:
ویزای شینگن پزشکی برای افرادی است که به دنبال دریافت خدمات و معالجه پزشکی قصد سفر به کشور اسپانیا را دارند و کمتر از 90 روز در اسپانیا اقامت می کنند. ویزای پزشکی شینگن حداکثر برای مدت 90 روز در شش ماه اعتبار دارد. در صورت نیاز به دوره طولانی تر برای معالجه پزشکی در منطقه شینگن، باید در عوض در خواست ویزای ملی اسپانیا که ویزای طولانی مدت برای درمان پزشکی است را بدهید. همراه بیمار نیز باید برای ویزای پزشکی شینگن نیز اقدام نماید و مدارکی اضافی مانند رابطه همراه با بیمار و نیاز بیمار به داشتن همراه را باید برای درخواست ویزای شینگن ارائه دهید.
 
-    ویزای فرهنگی – ورزشی شینگن اسپانیا:
ویزای فرهنگی ورزشی شینگن اسپانیا برای افرادی با هدف فرهنگی، ورزشی قصد ورود به منطقه شینگن را دارند، این افراد شامل ورزشکاران، خدمه فیلم و زائران هستند. این ویزا به دارنده خود اجازه می دهد تا در برنامه های فرهنگی، ورزشی و مذهبی موجود در منطقه شینگن شرکت نمایند. همچنین به خدمه فیلم اجازه فیلمبرداری در این منطقه را می دهد. مدت این ویزا 90 روز است و در صورتی که قصد اقامت بیش تر را دارید بایستی برای ویزای ملی درخواست کنید.